"Podróżnicy mówią, że nie ma nic jaśniejszego na twarzy Ziemi niż Kair (...)

Ten, który nie widział Kairu, nie widział świata. Jego kurz jest jak złoto, jego Nil jest jak cud, jego kobiety są jak czarnookie niewiasty z raju, jego domy są jak pałace (...)

I jakże mogłoby być inaczej, skoro Kair jest Matką Świata?"

(opowieść żydowskiego lekarza)

6 grudnia 2013

Egipt praktycznie: zdrowie

Zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne

W Egipcie nie występują zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne na dużą skalę. Nie ma też obowiązku dokonania określonych szczepień przed przyjazdem. Wyjątek stanowią podróżujący do  Egiptu z Sudanu - władze Egiptu surowo przestrzegają obowiązku okazania aktualnej książeczki szczepień przy przekraczaniu granicy od strony Sudanu. Wymaganymi szczepieniami są  szczepienia przeciw tężcowi, żółtaczce, malarii oraz febrze.

Przy dłuższych pobytach w południowej części kraju <b>zaleca się wykonanie szczepień ochronnych przeciw:  żółtaczce typu A i B, tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu, febrze oraz malarii.

Ponadto na terenie całego kraju należy przestrzegać zasad ostrożności i higieny:
  • często myć ręce;
  • pić wodę tylko przegotowaną lub oryginalnie zamkniętą (z folią na nakrętce);
  • myć owoce i warzywa przed spożyciem (osoby o wrażliwych żołądkach powinny myć owoce wodą butelkowaną);


Ubezpieczenie i koszty leczenia

Poziom usług medycznych jest bardzo zróżnicowany, co nie oznacza, że brakuje wysoko wykwalifikowanych lekarzy (szczególnie w stolicy opieka medyczna jest na wysokim poziomie).

Zagraniczne polisy ubezpieczeniowe nie są honorowane, a wszystkie koszty należy regulować w gotówce. Brak własnych środków finansowych jest równoznaczny z niemożnością skorzystania z jakiejkolwiek opieki lekarskiej.

Koszt wizyty lekarskiej wynosi od 20 do 40 USD. Doba w szpitalu (bez specjalnych zabiegów) kosztuje od 100 do 300 USD. Warto jednak przed wyjazdem do Egiptu wykupić ubezpieczenie podróżne (zdrowotne) - w przypadku konieczności skorzystania z usług medycznych należy zatrzymać wszystkie rachunki, a po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot kosztów leczenia.


Leki

Poza lekami wydanymi z przepisu lekarza na choroby przewlekłe, nie ma potrzeby zabierać leków ze sobą. Aptekarze w Egipcie mówią po angielsku i pomogą wybrać lek na mniej poważne dolegliwości (w szczególności kłopotów żołądkowych warto skorzystać z leków dostępnych w Egipcie, gdyż te przywiezione z Polski mogą okazać się nieskuteczne). Wybór leków w Egipcie jest duży, a ich ceny są dość niskie. Podczas zakupu leków warto sprawdzić datę ważności. W Kairze nie ma również problemu ze znalezieniem aptek czynnych całą dobę.


Ochrona przed słońcem

Przed wyjściem na słońce należy zawsze pamiętać o nałożeniu kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Ponadto należy zawsze pamiętać o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy.

Zalecane jest także noszenie przewiewnych bawełnianych ubrań.

Warto również pamiętać, iż kawa i alkohol powodują odwodnienie organizmu - dlatego też zaleca się spożywanie dużej ilości wody mineralnej.