"Podróżnicy mówią, że nie ma nic jaśniejszego na twarzy Ziemi niż Kair (...)

Ten, który nie widział Kairu, nie widział świata. Jego kurz jest jak złoto, jego Nil jest jak cud, jego kobiety są jak czarnookie niewiasty z raju, jego domy są jak pałace (...)

I jakże mogłoby być inaczej, skoro Kair jest Matką Świata?"

(opowieść żydowskiego lekarza)

Przed podróżą


Kiedy jechać?

Najlepszą porą roku na odwiedzenie Kairu jest jesień oraz wczesna wiosna. Latem panują tutaj upały sięgające 36, a nawet 40 stopni Celsjusza, przy tym panuje dość duża wilgotność powietrza, co prowadzi do trudności w oddychaniu.Zdrowie


W Egipcie nie występują zagrożenia sanitarno - epidemiologiczne na dużą skalę. Nie ma też obowiązku dokonania określonych szczepień przed przyjazdem.

Wiza i inne dokumenty

Obywatele RP wybierający się do Egiptu potrzebują wizę. Najprostszym sposobem uzyskania wizy turystycznej, która upoważnia nas do przebywania na terytorium Egiptu przez miesiąc czasu, jest zakupienie jej na lotnisku w Kairze (dostępna także na lotniskach w Luksorze i Hurghadzie). Jest to dużo prostsze i tańsze niż uzyskanie wizy w konsulacie za granicą.


Jak dojechać?

Najwygodniejszym i najprostszym sposobem dotarcia do Kairu jest transport powietrzny. Samoloty pasażerskie rozmaitych linii lotniczych lądują tu średnio co trzy minuty, a lotnisko w stolicy Egiptu jest jednym z największych w Afryce i wciąż się rozbudowuje. W 2005 roku został otwarty nowy, trzeci z kolei, Terminal, który jest bardzo przestronny i przyjazny dla podróżnych.Baza noclegowa

Baza noclegowa Kairu jest bardzo rozbudowana i różnorodna. Nie brakuje tu hoteli najwyższej klasy takich międzynarodowych sieci jak: Hilton, Mariott, Intercontinental, Sheraton, Four Season czy Hyatt. Większość z nich zlokalizowana jest w centrum miasta, nad samym Nilem.  Za taki luksus trzeba jednak drogo zapłacić - około 1200zł za noc w pokoju jednoosobowym.
więcej...Komunikacja

Po Kairze można się poruszać na wiele różnych sposobów i trudno powiedzieć, który z nich jest najbezpieczniejszy, najszybszy i najwygodniejszy. Do wyboru są autobusy miejskie, minibusy, metro, taksówki, czy też własny lub wypożyczony samochód. Wczasy zorganizowane


Egipt można zwiedzać na dwa sposoby: na własną rękę lub korzystając z bogatej oferty biur podróży. Osobiście wybieram wakacje zorganizowane przez samą siebie. Rozumiem jednak turystów zmęczonych całoroczną pracą, którzy marzą o zorganizowanym przez kogoś innego wypoczynku pod palmami. Poświęcając się pracy zawodowej nie ma już czasu na szukanie najtańszych połączeń lotniczych, wygodnych hoteli, czy też smakowitych posiłków. Turystom, którzy pragną spędzić niezapomniane chwile na plażach Morza Czerwonego polecam skorzystać z szerokiej oferty biur podróży. A jest w czym wybierać. Organizatorzy kuszą niskimi cenami i różnorodną ofertą: tygodniowe leniuchowanie nad morzem, dwa tygodnie nic nierobienia, wycieczki objazdowe, tydzień w podróży i tydzień na plaży, rejsy po Nilu… Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze biura, polecam sprawdzić sytuację finansową danego organizatora, doświadczenie pracowników oraz opinie wcześniejszych klientów. Może to ustrzec przed ulokowaniem oszczędności w firmie, która zamiast zapewnić spokojny wypoczynek w Egipcie, narazi na stres związany z bankructwem.  Wycieczki fakultatywne


Wyjazd na zorganizowane wczasy do Egiptu nie musi wcale oznaczać, że poza luksusowym hotelem, basenem z krystalicznie czystą wodą, piaszczystą plażą i ciepłym morzem nie zobaczymy nic więcej. Wszystkie biura podróży i wszystkie hotele, oprócz wypoczynku, oferują także wycieczki fakultatywne.  
więcej...


Lokalne biura podróży i przewodnicyW Hurghadzie, Marsa ‘Alam, Sharm el Sheikh nie brakuje lokalnych biur podróży oferujących jedno- i dwudniowe wycieczki do najważniejszych miejsc Egiptu. Większość lokalnych biur zapewnia nie tylko przejazd i zwiedzanie, ale także opiekę polskojęzycznego przewodnika. Ceny wycieczek w egipskich biurach są niższe od tych, które można wykupić będąc jeszcze w Polsce. Zalecam jednak dużą ostrożność przy wyborze lokalnego biura podróży – warto dokładnie zapytać, co jest zawarte w cenie, a za co będzie trzeba dopłacić (szczególny nacisk kładę na bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, które bardzo rzadko są ujęte w cenie wycieczki).