"Podróżnicy mówią, że nie ma nic jaśniejszego na twarzy Ziemi niż Kair (...)

Ten, który nie widział Kairu, nie widział świata. Jego kurz jest jak złoto, jego Nil jest jak cud, jego kobiety są jak czarnookie niewiasty z raju, jego domy są jak pałace (...)

I jakże mogłoby być inaczej, skoro Kair jest Matką Świata?"

(opowieść żydowskiego lekarza)

10 lipca 2015

Omar Sharif

Do napisania kilku słów o przedstawicielach egipskiej kultury, którym udało się osiągnąć międzynarodowy sukces zbierałam się już od dłuższego czasu. Dalida, Mohamed Mounir, czy Omar Sharif to tylko niektóre nazwiska artystów, którym zamierzałam poświęcić kilka kolejnych wpisów.  Nie sądziłam jednak, że część z nich zostanie napisana w tak smutnych okolicznościach jak śmierć i żałoba. Dzisiaj rano świat obiegła smutna informacja o śmierci egipskiego aktora, Omara Sharifa.

Omar Sharif, a właściwie Michel Shalhoub, urodził się 10 kwietnia 1932 roku w Aleksandrii, w chrześcijańskiej rodzinie o korzeniach libańsko-syryjskich. Jako nastolatek przejawiał zainteresowanie naukami ścisłymi - ukończył szkołę w Kairze, w klasie o profilu matematyczno-fizycznym. Przygodę z aktorstwem rozpoczął w roku 1953, mając 21 lat. Zadebiutował w filmie Shaytan al-Sahra w reżyserii Youssefa Chahine. Jeszcze w tym samym roku zagrał główną rolę w melodramacie tego samego reżysera, Siraa Fil-Wadi, w którym wystąpił u boku swojej przyszłej żony, Faten Hamamy. Małżeństwo z popularną aktorką trwało 19 lat, a owocem ich miłości jest syn, Tarek. Co ciekawe, aktorka zmarła zaledwie kilka miesięcy temu, 15 stycznia 2015 roku, również w Kairze.

Pierwszym zagranicznym obrazem, w którym wystąpił, był film Richarda Pottiera, La Châtelaine du Liban z 1956 roku. Przez kolejnych pięćdziesiąt lat zagrał w ponad 30 anglojęzycznych filmach. Omar Sharif był jedynym egipskim aktorem, któremu udało się zrobić międzynarodową karierę.  

Sławę i uznanie przyniosły mu role w epickich filmach Davida Leana. Za rolę wiernego towarzysza Petera O'Toole'a, Ali Ibn Kharisha, w filmie Lawrence z Arabii (1962) otrzymał Złoty Glob i nominację do Oscara. Drugi Złoty Glob przyniosła mu tytułowa rola w ekranizacji Doktora Żywago (1965). Bogatą filmografię zamyka francusko-marokańska komedia, Rock the Casbah (2013) oraz krótkometrażowa animacja, 1001 Inventions and the World of Ibn Al-Haytham.

Omar Sharif zmarł w szpitalu w Kairze 10 lipca 2015 roku, mając 83 lata.