"Podróżnicy mówią, że nie ma nic jaśniejszego na twarzy Ziemi niż Kair (...)

Ten, który nie widział Kairu, nie widział świata. Jego kurz jest jak złoto, jego Nil jest jak cud, jego kobiety są jak czarnookie niewiasty z raju, jego domy są jak pałace (...)

I jakże mogłoby być inaczej, skoro Kair jest Matką Świata?"

(opowieść żydowskiego lekarza)

16 lutego 2016

W starożytnym Egipcie

Do tej pory skupiałam swoją uwagę na Egipcie współczesnym, ale nie można zapominać o przebogatej historii tego kawałka świata. Archeolodzy i egiptolodzy z całego świata wciąż prowadzą na terenie Egiptu badania wykopaliskowe, dzięki którym przeszłość odzyskuje głos. Jedną z takich misji jest Misja Eremu - ekspedycja archeologiczna, działająca pod egidą Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, przy udziale Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się badaniem grobowców MMA 1151 i 1152 w Tebach Zachodnich (Egipt), należących do dostojników z czasów Średniego Państwa (ok. 2000 p.n.e.). Grobowce zostały wtórnie użyte do pochówków w czasach późniejszych; w VI-VIII w n.e. na ich terenie istniał koptyjski (wczesnochrześcijański) erem (pustelnia).

Misja kierowana jest przez Tomasza Góreckiego z Muzeum Narodowego w Warszawie i Andrzeja Ćwieka z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

W roku 2016 Misja Eremu została objęta patronatem medialnym National Geographic Polska. 


Oficjalna strona Misji Eremu 

Warto również zajrzeć na facebook’a 

24 stycznia 2016

Gdzie jest ulica Rajskich Dziewic?

„Jest rok 1946. W jednym z eleganckich domów przy ulicy Rajskich Dziewic w Kairze na świat przychodzi Yasmina – córka egipskiego lekarza Ibrahima Raszida i angielskiej arystokratki, Alicii. Przy narodzinach dziewczynki, podobnie jak w przypadku wszystkich narodzin w tej szanowanej rodzinie, obecna jest wróżka Qettah. Na podstawie układu gwiazd na niebie przepowiada, że Yasmina stanie się przekleństwem całego rodu Raszidów.”

- tak o powieści Barbary Wood „Ulica rajskich dziewic” pisała Marta Łuczkowska na portalu Świat Kultury Poznań

Mamy dla Was egzemplarz tej właśnie powieści. Aby wziąć udział w konkursie trzeba polubić nasz profil na facebook’u, a następnie przesłać do nas w prywatnej wiadomości za pośrednictwem facebook’a zdjęcie ukazujące chaos panujący na egipskich ulicach. Autora najciekawszej fotografii nagrodzimy książką. Na zdjęcia czekamy do północy 31 stycznia 2016 roku. 

20 stycznia 2016

Egipt - tu się wszystko zaczęło

To już ponad cztery lata odkąd wróciłam z Egiptu. Tęsknię bardzo, chociaż wiem, że to już nie jest ten sam Egipt i ten sam Kair, który poznałam wiosną 2010 roku. Świat się zmienia… niestety. Mimo wszystko tęsknię i mam nadzieję, że powrót do kraju faraonów okaże się wkrótce możliwy – chociaż na krótki, wakacyjny wypad.

Tymczasem zachęcam wszystkich czytelników bloga do polubienia profilu na facebook’u – będą filmy i ciekawostki z Kairu, Aleksandrii, Luxoru i jeszcze innych miejsc. Będą też wspomnienia sprzed pięciu lat, kiedy przez Kair i inne miasta Egiptu przelała się rewolucyjna fala.

Nie zabraknie kultury, historii, zabawnych anegdot, a także zdjęć i filmów


Zachęcam do polubienia – w końcu w Egipcie wszystko się zaczęło :)